tipa_bandera

КДБ інформує про продовження сталінського курсу русифікації, 1968 р.

Після прийняття закону направленого на русифікацію шкіл (див. посилання в кінці) почались протести серед інтелігенції. Ось як про ці настрої доповідав голова КДБ. Заклики про захист української мови це така серйозна загроза радянському режиму, що цим займається КДБ:

Про зростання радикальних настроїв у суспільстві в зв'язку з набуттям чинності русифікаторського закону свідчать аналітичні довідки КДБ при РМ УРСР того періоду. В одному з інформаційних листів на адресу вищого політичного керівництва України голова КДБ В. Нікітченко повідомляв: "Якщо раніше окремі представники інтелігенції вбачали у різних випадках зневажливе ставлення до питань розвитку української мови, відносили це за рахунок неправильних дій місцевих установ, котрі, на їхню думку, по інерції продовжували вести характерну для періоду культу особи "лінію уніфікації націй і мов", то після прийняття "Закону про школу" вони стали оцінювати це як офіційне утвердження "сталінського курсу русифікації" ... Такі настрої стали знаходити відображення в поширюваних у рукописах творів, де в формі алегорії або відкрито говориться про витіснення української мови й звучать заклики до її захисту"*.

*ДА СБУ. - Ф. 16. - Оп. 3 (1968). - Пор. 2. - Арк. 264 - 276.

Джерело:  О. Г. БАЖАН «НАРОСТАННЯ ОПОРУ ПОЛІТИЦІ РУСИФІКАЦІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ РСР У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ 1950-х - 1960-х рр.»

Читати як приймали русифікаторський закон про «вибір» мови навчання (який міг бути вибір, якщо все далі школи на російській) в трьох частинах: Как принимали закон для русификации украинских школ, 1958 г. Ч1.

Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened